Przedszkole – informacje dla rodziców

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa. Dziecko czekają poważne zmiany w życiu, często trudne do zaakceptowania. Już samo przekroczenie progu przedszkola, miejsca zupełnie nieznanego, jest dla dziecka sytuacją trudną. Dlatego  do trudnych sytuacji trzeba swoje dziecko koniecznie wcześniej przygotować.
Przyszłemu Przedszkolakowi, Rodzicom i sobie życzymy, aby ten pierwszy krok do samodzielności łączył się tylko z miłymi przeżyciami.

Co może pomóc dziecku w łagodnym przekroczeniu progu przedszkola?

 • okazywanie dziecku radości i cieszenie się z nim, że idzie do przedszkola,
 • informowanie dziecka, że czas w przedszkolu będzie spędzało w towarzystwie innych dzieci, ale bez rodziców,
 • wcześniejsze poznanie przedszkola: spacery w kierunku przedszkola, krótkie wizyty na przedszkolnym placu zabaw i w przedszkolu, zapoznanie dziecka z przyszłymi wychowawczyniami,
 • podczas rozstania z dzieckiem rodzice powinni być spokojni i stanowczy (dziecko wyczuwa niepokój dorosłych i ich wahania, potrafi to wykorzystać),
 • pożegnanie w szatni powinno być krótkie: uśmiech, buziak i pa-pa,
 • w razie potrzeby do sali można wejść z dzieckiem, ale w miarę możliwości na krótko, aby oszczędzić  żalu i smutku innym dzieciom,
 • jeśli rozstanie z mamą jest bolesne, dziecko przez pierwsze dni niech przyprowadza np. tata,
 • można zaproponować dziecku zabranie do przedszkola ulubionej przytulanki,
 • w pierwszych dniach można wcześniej odbierać dziecko z przedszkola,
 • nie wolno obiecywać dziecku, że zostanie odebrane wcześniej np. po obiedzie jeżeli rodzic wie, że nie będzie mógł tego uczynić; zawsze należy odbierać dziecko zgodnie z daną mu obietnicą,
 • podczas odbierania z przedszkola warto witać swoje dziecko z uśmiechem i chwalić je, że było dzisiaj bardzo dzielne,
 • nie należy wymuszać na dziecku, aby po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu; warto poczekać, aż samo zacznie mówić,
 • nie pytamy dziecka w pierwszej kolejności co i ile zjadło, ale z kim i w co się bawiło
 • warto, przed pójściem dziecka do przedszkola, poprzez zabawę, nauczyć dziecko czynności związanych z samoobsługą (samodzielnego jedzenia, czynności higienicznych w łazience, ubierania i rozbierania, przynajmniej niektórych części garderoby) –  wówczas dziecko poczuje się pewniej w przedszkolu, gdy nie będzie przy nim rodzica; ważne jest również, aby dziecko potrafiło zasygnalizować swoje potrzeby i ewentualne złe samopoczucie,
 • do przedszkola należy ubierać dziecko wygodnie np.: w luźne spodnie czy spódniczkę na gumkę, z którą dziecko będzie w stanie samo sobie poradzić ; bluzę dresową lub łatwy do zdjęcia, w razie potrzeby sweterek; kapcie, koniecznie z piętą, najlepiej bez wiązania; kurtkę z suwakiem, który łatwo się zapina; w chłodne ranki ubieramy dziecko na cebulkę, aby w razie potrzeby można było je rozebrać,
 • warto zostawić w szatni ubranie na zmianę, gdyby zdarzyła się sytuacja wymagająca przebrania dziecka,
 • przyczyną nieobecności dziecka w przedszkolu niech będzie tylko i wyłącznie choroba, a nie uleganie porannym humorom dziecka.

Do przedszkola każdy przedszkolak przynosi podpisany ręcznik, kapcie, przybory do mycia zębów (szczoteczkę i pastę). 5 i 6 latki – strój gimnastyczny (koszulkę i spodenki) w płóciennym woreczku. 3 i 4 latki – pościel i piżamę do spania w płóciennym worku.
Powodzenia!

Zasady odbierania dziecka z przedszkola:

Dziecko z przedszkola może odebrać rodzic lub prawny opiekun.

Dziecko z przedszkola może odebrać inna (niż rodzic/opiekun) osoba dorosła, ale po dostarczeniu do przedszkola upoważnienia wystawionego na piśmie przez rodzica dziecka (wzór upoważnienia dostępny w przedszkolu).

Dziecko z przedszkola może odebrać inna (niż rodzic/opiekun) osoba niepełnoletnia (rodzeństwo uczęszczające do gimnazjum), ale po dostarczeniu do przedszkola upoważnienia wystawionego na piśmie przez rodzica dziecka w obecności Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego i poświadczonego przez niego stosowną pieczęcią (wzór upoważnienia dostępny w przedszkolu).